To, że Siedlce położone są w central nym punkcie Wysoczyzny Siedleckiej, nie ulega wątpliwości. Gorzej z umiejscowieniem tych terenów wśród wielkich krain historyczno-geograficznych. W pracach różnych historyków miejsce Siedlec i okolic, zależ nie od epoki znajdowało się na Mazowszu, na Podlasiu, albo na Lubelszczyźnie, a konkretnie w części tej ostatniej krainy zwanej Ziemią Łukowską. Siedlce uważane były za stolicę Podlasia od XIX wieku. Dopiero w tamtym stuleciu bowiem ziemie, gdzie leżą Siedlce, zaczęto nazywać Podlasiem.Wcześniej od czasów średniowiecznych po wiek XIX, Podlasiem określano tereny położone na północny wschód od Siedlec.
W średniowieczu Podlasie kojarzono z terenami Wielkiego Księstwa Litewskiego, które obejmowało ziemie od Grodna na północy po Brześć i Włodawę na południu. Teren obecnej Gminy Siedlce należał wtedy administracyjnie do Ziemi Łukowskiej leżącej na Lubelszczyźnie. WXVI wieku utworzono województwo podlaskie z siedzibą w Drohiczynie. Siedlce nie weszły jednak w jego skład. Zależnie od poglądów historyków umieszczano wtedy miejscowość albo w Małopolsce, albo na Mazowszu.
Zmiany w postrzeganiu Siedlec na administracyjno-geograficznej mapie Polski przyniósł wiek XIX. Wtedy to, w 1816 roku, Siedlce zostały stolicą województwa podlaskiego, potem zaś guberni podlaskiej oraz guberni siedleckiej. Tym sposobem miasto, które geograficznie nigdy nie leżało na Podlasiu, zostało stolicą administracyjną Podlasia. Obecnie badacze, chcąc określić prznależność Siedlec i okolic, posługują się pojęciem wschodniego Mazowsza lub południowego Podlasia, rzadziej północnej Lubelszczyzny.
Ludzie pojawili się w okolicach Siedlec prawdopodobnie 100 tys. lat temu. Czasy te określono mianem paleolitu. Z tego okresu pochodzą kamienne narzędzia wykopane przez archeologów m.in. w Chodowie i Sekule. Paleolityczni siedlczanie, jeśli można użyć takiego określenia, przemieszczali się z miejsca na miejsce w ślad za reniferami, które dostarczały im pożywienia i skór. Renifery te łowili oraz oprawiali za pomocą narzędzi krzemiennych o interesujących nazwach, jak np. tłuki pięściowe.
Jakieś 10 tys. lat przed Chrystusem porośnięte tundrą okolice Siedlec nawiedzały wędrujące za reniferami grupy naszych praprzodków. Mieszkali oni w szałasach, tworzących osady dające schronienie kilku rodzinom.
2 tys. lat później, a więc około roku 7000-7500 przed Chrystusem, mamy już do czynienia z epoką zwaną mezolitem. Zrobiło się cieplej, tundra ustąpiła miejsca bliższym obecnemu klimatowi lasom. Wraz ze znik- nięciem tundry wywędrowały na północ renifery, zaś w ślad za nimi ruszyli "krzemienni łowcy". Nie wszyscy jednak - część z nich została na miejscu, zamieniając udziec z renifera na befsztyk z łosia, te bowiem zwierzęta można było upolować wśród wilgotnych lasów porastających wówczas tereny obecnej Gminy Siedlce.