29 maja w Zespole Oświatowym w Białkach odbyło się ostatnie na ternie gminy Siedlce spotkanie w ramach działania „Bezpieczne miasto i gmina Siedlce” będącego częścią kampanii „Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”, która została zorganizowana przez Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkołę Podstawową Nr 11 im. Jana Pawła II, Komendę Miejską Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce.
Zajęcia rozpoczęły się od spektaklu profilaktycznego „Stop dopalaczom” przygotowanego przez uczniów III klasy gimnazjum pracujących pod kierunkiem Jolanty Khelifi oraz Izabeli Wróblewskiej. Zebrani dowiedzieli się jak niebezpieczne są dopalacze, czym grozi ich zażywanie, jakie są powody sięgania po zakazane substancje. Ze szkolnej sceny młodzi aktorzy kierowali pytanie do swoich rodziców: ile czasu, uwagi, zainteresowania dajesz swojemu dziecku? I podsumowali : „Czas poświęcony dziecku nie jest czasem straconym.”
Tradycyjnie uczestnicy zajęć spotkali się ze studentami ratownictwa medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego Siedlcach- Pawłem Bakalarskim i Moniką Klepacką, by praktycznie przećwiczyć umiejętności dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy.
Z Elżbietą Cała z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach rozmawiali o wirtualnej przestrzeni i zasadach w niej obowiązujących, netykiecie oraz grożących niebezpieczeństwach.
Z asp. szt. Sławomirem Stefaniakiem z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach o tym, czym różnią się agresja i przemoc, na jakie zagrożenia narażeni są młodzi ludzie w świecie realnym i wirtualnym.
Edyta Biarda z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach z uczniami z klas VII- VIII oraz III mówiła na temat wpływu środków zmieniających świadomość na organizm człowieka.
W zajęciach uczestniczył wójt gminy Siedlce- dr Henryk Brodowski, który powiedział „Dla wszystkich rodziców jest ważne, by ich dzieci żyły bez przemocy, narkotyków, fizycznej i słownej agresji. A ja chciałbym, żebyście wiedzieli do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc, gdybyście kiedykolwiek doświadczyli trudnych sytuacji.”
W zajęciach wzięło udział ok. 200 uczniów.
Patronat honorowy nad kampanią sprawują Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce oraz Henryk Brodowski- Wójt Gminy Siedlce, zaś patronat medialny objęło „Życie Siedleckie.”