Lutowa sesja Rady Gminy Siedlce.
Podczas 40 w tej kadencji sesji Rady Gminy Siedlce radni przyjęli szereg uchwał. Uchwalili m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie linii i stacji 400kV w miejscowości Ujrzanów.
Z porządku obrad sesji, która odbyła się 27 lutego radni zdjęli dwa projekty uchwał, które miały być poddane pod głosowanie. Dotyczyły one uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie i rejestrowania treści posiedzeń rady i komisji metodą audio. Zebrani nie poznali jednak powodów zdjęcia obu projektów.
Na wcześniejszych posiedzeniach radni i sołtysi domagali się spotkania z przedstawicielem firmy Czyścioch BIS z Suwałk, która wygrała przetarg na odbieranie odpadów z terenu Gminy Siedlce do końca 2014 r. W programie sesji był zaplanowany punkt na ten temat, jednak reprezentant firmy na posiedzenie nie przyjechał, tłumacząc to kolizją z ważnymi obowiązkami zawodowymi.
Rada Gminy Siedlce podjęła uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Siedlce oraz w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie linii i stacji 400 kV w Ujrzanowie.
Budowę linii i stacji realizują Polskie Sieci Energetyczne. Ta potężna inwestycja ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Dyrektor zadania z firmy SEDPOL, realizującej zadanie, Krzysztof Krotoschak dziękował radnym za przyjęcie uchwały.
- Zrobiliśmy wszystko, by ta inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców państwa gminy. Zmiany pochłonęły jednak sporo czasu, a prace – zgodnie z wymogami wynikającymi z umowy o unijne dofinansowanie musimy ukończyć do 2015 r. – mówił dyrektor.
W czasie omawiania uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2014 r. dyskusję wywołał zapis związany z przeznaczeniem pieniędzy na zatrudnienie nowego pracownika, który ma zajmować się dokumentacją związaną z rozliczaniem opłat za odbiór odpadów. Jak wyjaśniał Wójt Mirosław Bieniek, w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarki śmieciowej, urząd realizuje dodatkowe zadania. Występuje m.in. konieczność windykacji kwot nie wpłaconych przez mieszkańców za odbiór odpadów. Osoba dotychczas zajmująca się sprawą śmieci nie jest w stanie zrealizować wszystkich obowiązków, stąd konieczność zatrudnienia nowego pracownika. Ze strony radnych padały propozycje zatrudnienia nowej osoby na umowę zlecenia, jednak zdaniem wójta takie rozwiązanie ze względu na zakres obowiązków nie jest możliwe, gdyż kwalifikują się one do umowy o pracę. Ostatecznie radni zdecydowali o przyjęciu uchwały w sprawie zmian w budżecie, co oznacza również akceptację zatrudnienia nowej osoby. W budżecie przeznaczono również 28 tys. zł na pokrycie kosztów zawarcia umów z opiekunami świetlic wiejskich.
Rada Gminy Siedlce podjęła także uchwały: w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-2020 oraz w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wspomnianym programem. Tego typu uchwała konieczna była, ze względu na zmiany przepisów, do realizacji rządowego programu w zakresie dożywiania.
Radni zdecydowali również o nadaniu nazwy ul. Błoga ulicy w Błogoszczy, która dotychczas nie miała nazwy.
W związku ze zrzeczeniem się funkcji przez sołtysa sołectwa Golice-Kolonia, zarządzili na 13 marca wybory sołtysa w tej miejscowości.
Podczas sesji wielokrotnie powracał temat funduszy na budowę drogi w miejscowości Żabokliki-Kolonia. W ubiegłym roku w budżecie gminy zabezpieczone zostały pieniądze na ten cel, ogłoszony został przetarg i podpisana umowa z wykonawcą. Na sesji 30 grudnia 2013 r. radni większością głosów zdecydowali jednak o zmniejszeniu wydatków na budowę drogi o milion złotych. Na sesji Wójt Mirosław Bieniek zwrócił się z zapytaniem do Rady, w jaki sposób radni zamierzają rozwiązać problem, gdyż nie ma możliwości zerwania umowy z wykonawcą. O fundusze na drogę pytał również radny Kazimierz Królikowski, wiele emocjonalnych wypowiedzi padło też ze strony mieszkańców Żaboklik-Kolonii.
- W trakcie posiedzenia w sprawie budżetu Gminy Siedlec, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej mówił, że powstał moralny dylemat, co zrobić z tą drogą. Człowiek, który zawarł umowę z Gminą nie może być pokrzywdzony. Nad tym się pochylimy – mówił przewodniczący Rady Marek Misiura. - RIO nie znalazła nieprawidłowości w tej uchwale. Rolą pana wójta jest przygotować rozwiązanie tej sprawy – dodał.
Podczas sesji wiceprzewodnicząca Rady Małgorzata Cepek złożyła wniosek w sprawie wprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców. Projekt przewiduje możliwość poddania pod obrady Rady wniosku, pod którym zebrane zostaną podpisy co najmniej 350 mieszkańców. Sprawą zajmie się teraz powołana w styczniu Komisja Statutowa.
W interpelacjach radnych i sprawach różnych poruszane były kwestie związane z usuwaniem eternitu, wyłapywaniem bezpańskich psów i odbiorem odpadów.