W dniach 15-16.09.2016 r. odbyła się wycieczka edukacyjna „Kamieńsk, Kopalnia Bełchatów, Termy Uniejów jako przykład odnawialnych źródeł energii”, w której wzięło udział 21 laureatów „Konkursu edukacyjnego z zakresu odnawialnych źródeł energii Czysta Energia”. Zbiórka uczestników wycieczki miała miejsce o godz. 6.00 rano pod Urzędem Gminy Siedlce, ul. M. Asłanowicza 10.
Zgodnie z planem wycieczki pierwszego dnia odwiedziliśmy: Zakład Geotermii Uniejów i Kompleks Geotermalny Uniejów, gdzie uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się w jaki sposób pozyskuje i wykorzystuje się wodę geotermalną. Pierwszy dzień zakończył się przejazdem do Łodzi w celu zakwaterowania w hotelu.
Kolejny dzień rozpoczął się wczesną pobudką o godz. 6.00 rano, następnie w restauracji wszyscy zjedli pyszne śniadanie, aby mieć siłę na kolejny intensywny dzień. Pierwszym punktem kolejnego dnia wycieczki było zwiedzanie Kopalni Bełchatów podczas, którego pracownik z Wydziału Ochrony Środowiska omówił następujące zagadnienia:
- Nadawanie lub przywracanie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym, w wyniku prac eksploatacyjnych, wartości użytkowych i przyrodniczych,
- Rekultywacja w/w gruntów w kierunku leśnym; - Zakończenie działalności po 2050r – plan rekultywacji wodnej wyrobisk poeksploatacyjnych;
- Wpływ leja depresji spowodowany odwodnieniem złoża na poziom wód gruntowych – spadek plonowania w użytkach zielonych;
- Energia odnawialna w KWB Bełchatów - elektrownia wiatrowa na wierzchowinie zwałowiska zewnętrznego Pola Bełchatów;
- Doświadczalne próby uprawy biomasy na zwałowisku zewnętrznym Pola Szczerców.
Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach PGE Giganty Mocy "Prąd z natury. Energia wiatru, wody, słońca", podczas których uczestnicy mieli okazję samodzielnie zbudować niekonwencjonalną mini elektrownię oraz poznali mechanizm i zasady jej funkcjonowania, a także nabyli nowego, świeżego spojrzenia na problem eksploatacji ziemi i wyczerpania jej bezcennych, nieodnawialnych surowców. Ostatnim punktem wycieczki była Góra Kamieńsk gdzie znajduje się elektrownia wiatrowa, umiejscowiona na górze, powstałej z ziemi zdjętej z kopalni odkrywkowej Węgla Brunatnego. Góra została zalesiona, a na szczycie wybudowano farmę wiatrową (dokładnie 15 wiatraków). Po zwiedzeniu elektrowni wiatrowej zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy wycieczki wybrali się w drogę powrotna do domu.
W załączeniu fotorelacja z wycieczki.