Diabły, anioły, Mikołaj i inne nieziemskie postacie w niedzielny wieczór (9 grudnia) opanowały scenę Zespołu Oświatowego w Stoku Lackim. W te role profesjonalnie wcielili się nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Oświatowego w Stoku Lackim. Tego wieczoru nie tylko oni pojawili się na scenie.
„Wieczór wigilijny na Podlasiu” to impreza z długą, dwudziestotrzyletnią już tradycją. W niedzielę 9 grudnia do Stoku Lackiego zaprosili: Zarząd Oddziału PTTK „Podlasie” w Siedlcach, wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, Zespół Oświatowy w Stoku Lackim i Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna.
Tradycyjnie już „Wieczór” rozpoczął się mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Siedlcach. Po mszy, na zaproszonych gości czekał autokar. Dowiózł ich na miejsce spotkania, czyli do Zespołu Oświatowego w Stoku Lackim.
Zagrali jak profesjonaliści
Gwoździem programu były widowiskowe jasełka w wykonaniu nauczycieli i rodziców uczniów z Zespołu Oświatowego w Stoku Lackim. Jasełka niczym nie przypominały amatorskiego występu. Aktorzy dali prawdziwy popis. Widowisku towarzyszyło profesjonalne oświetlenie i efekty specjalne, o które zadbała ekipa z Gminnego Ośrodka Kultury w Chodowie.
Po dorosłych, przed publicznością wystąpiły dzieci z ZO w Stoku Lackim. Pastorałki i kolędy w ich wykonaniu utrzymały gości z świątecznym nastroju.
Jak na „Wieczór wigilijny” przystało, nie mogło zabraknąć dzielenia się opłatkiem, wspólnego kolędowania, degustacji tradycyjnych potraw wigilijnych.
Wśród wielu zacnych gości wójta Henryka Brodowskiego był prezydent Siedlec Andrzej Sitnik oraz kapelan Oddziału PTTK „Podlasie” ks. Kanonik dr. Jerzy Grochowski.
Wójt Henryk Brodowski w swoim wystąpieniu składał gratulacje występującym.
Przywitał prezydenta Andrzeja Sitnika. Żartobliwym tonem przypomniał, prezydentowi, aby ten nawet nie myślał nawet o przyłączeniu gminy Siedlce do miasta.
Gmina Siedlce i jej atrakcje
Jednym z organizatorów spotkania było PTTK „Podlasie” które niedawno obchodziło swoje 110 lecie i którego członkiem honorowym był Papież Jan Paweł II, i Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Spotkanie było doskonałą okazją do promocji gminy Siedlce i jej walorów.
Pamiętać należy, że gmina Siedlce wciąż się rozwija, liczba jej mieszkańców stale rośnie. Na terenie gminy pojawia się coraz więcej firm, zakładów przemysłowych i hurtowni. Gmina ma już 1247 przedsiębiorców. Z prezentacji można było dowiedzieć się, że gmina Siedlce to także wspaniałe zabytki. Dla turystów jest wprost idealna na organizacje wycieczek pieszych i rowerowych.
Podczas takich wycieczek nie można przegapić Pałacu Wyszomirskich w Stoku Lackim z 1875 r., upamiętniającego zwycięską bitwę wojsk polskich z 1831 r. - Bitwę pod Iganiami - Pomnika w Iganiach, barokowego kościoła w Pruszynie czy dworku w Ostrówku. Gminna Ewidencja Zabytków dla Gminy Siedlce obejmuje aż 317 pozycji.
Gmina Siedlce to także jedna z najprężniej działających w regionie placówek kulturalnych. Mowa o Gminnym Ośrodku Kultury z siedzibą w Chodowie.
Każda ze szkół ma pełnowymiarową salę gimnastyczną. Przy szkołach powstały w tym roku nowoczesne boiska sportowe. Na terenie całej gminy są doskonałe warunki do uprawiania sportu. Baza oświatowa jest rozwijana. W Chodowie powstał pierwszy w gminie żłobek.
Gmina Siedlce zaprasza do poznania walorów Obszaru Chronionego Krajobrazu Siedlecko - Węgrowskiego i objętych Obszarem Natura 2000 - Doliny Liwca, Gołobórza, Doliny Liwca i Ostoi Nadliwieckiej. Walorem turystycznym gminy są dwa rezerwaty - Stawy Siedleckie i Gołobórz oraz 7 pomników przyrody.