11 czerwca 2019 r. rodzice, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych i stowarzyszeń spotkali się, by rozmawiać o zagrożeniach, na które narażeni są młodzi ludzie i sposobach ich zapobiegania.
Konferencja to część realizowanej w roku szkolnym kampanii „Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”, nad którą patronat honorowy sprawują Henryk Brodowski- Wójt Gminy Siedlce oraz Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce. Jej organizatorami są Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce.
W czasie spotkania, w którym udział wzięło ok. 300 osób pojawiała się tematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W konferencji uczestniczyła reprezentująca Wójta Gminy Siedlce- sekretarz Dorota Dmowska- Paczuska.
Jakie zagrożenia dostrzegają dorośli, a jakie młodzi? Jak na nie reagują? O tym traktowały dwa pierwsze punkty konferencji. Pierwszy to film „Widzę- rozmawiam- reaguję…. Z perspektywy miasta i gminy Siedlce” zrealizowany przez Tomasza Sawickiego na potrzeby kampanii. Jak w soczewce skupiły się w nim podjęte przez organizatorów działania i aktywności, w które angażowani byli młodzi ludzie. Drugi- „Środki zmieniające świadomość oczami uczniów”- to wystąpienie Marii Lech, Elżbiety Cała oraz Moniki Mikołajczyk, które odniosły się do wyników badań przeprowadzonych wśród ponad 2000 uczniów: od szkoły podstawowej, przez III klasy gimnazjum aż po szkoły ponadgimnazjalne. Już pojawiła się zapowiedź, że bardziej szczegółowe opracowania, wnioski i rekomendacje do dalszej pracy będą niedługo dostępne.
Wyczekiwanym przez wielu punktem konferencji było spotkanie z dr Aleksandrą Piotrowską, która mówiła o zagrożeniach związanych ze smartfonem oraz o sposobach ochrony dzieci i młodzieży przed fonoholizmem i cyberprzemocą. Pojawiło się wiele ciekawych aspektów, nad którymi na co dzień nie zastanawiamy się. Zdarza się, że czasem pomyślimy co czuje ofiara cyberprzemocy, ale czy myślimy co cyberprzemoc robi ze sprawcą i świadkiem? Taka refleksja pojawiła się w czasie zajęć.
Drugą część konferencji otworzyła rozmowa Edyty Biardy z Marią Rotkiel. Zebrani usłyszeli dlaczego wyrażanie emocji i zarządzanie nimi jest ważne w relacjach rodzic- dziecko- nauczyciel. Dowiedzieli się jakie są najprostsze skuteczne zasady i techniki komunikowania emocji.
Konferencję zakończyła tematyka dotycząca niepokojących zjawisk w środowisku szkolnym. Przedstawiciel KMP w Siedlcach asp szt. Sławomir Stefaniak mówił ba temat tego czym jest agresja, przemoc i dręczenie, dlaczego są groźne, jakie konsekwencje ze sobą niosą.
Uczestnicy otrzymali przygotowane na potrzeby kampanii broszury „Szkoła wobec zagrożeń”.
Patronem medialnym wydarzenia było „Życie Siedleckie” oraz TV Wschód.