23 maja w Szkole Podstawowej im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Pruszynie odbyły się warsztaty w ramach kampanii „Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”. Jej organizatorami są Komenda Miejska Policji w Siedlcach, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II oraz IPA Region Siedlce. W zajęciach wzięło udział ok. 100 uczniów Szkoły Podstawowej w Pruszynie. Uczniów przywitała i zachęciła do aktywności dyrektor Iwona Chacińska. Zwracając uwagę na hasła kampanii, zachęcała do uważnego patrzenia i spostrzegania realnych zagrożeń, rozmowy o napotykanych trudnościach i działania.
Podejmowana w czasie warsztatów tematyka dotyczyła bezpiecznego zachowania w świecie realnym i wirtualnym. O zasadach bezpieczeństwa w Internecie uczniowie wiedzą całkiem sporo, przynajmniej teoretycznie. Z zastosowaniem tej wiedzy w praktyce bywa gorzej. Dlatego na praktyczne aspekty przebywania w wirtualnej przestrzeni zwracały uwagę Elżbieta Cała i Monika Mikołajczyk. Mówiły o: właściwym zabezpieczaniu hasłami, różnicach między przemocą a cyberprzemocą, wykluczaniu i nękaniu przez Internet, konsekwencjach grożących za przerabianie, lajkowanie i udostępnianie zdjęć i filmików nagrywanych wbrew woli
O demoralizacji i jej przejawach, spotykanych w szkolnej rzeczywistości postawach i podejmowanych przez młodych ludzi zabronionych działaniach oraz konsekwencjach prawnych z uczniami rozmawiał asp. szt. Sławomir Stefaniak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Ważnym aspektem zajęć było również zwrócenie uwagi na to, dlaczego tak istotne jest mówienie dorosłym o niepokojących zjawiskach i zachowaniach. W czasie warsztatów była mowa również o emocjach, asertywności, presji otoczenia i sposobach radzenia sobie z nią.
Monika Mikołajczyk ostrzegała przed plagą XXI wieku- środkami zmieniającymi świadomość. Wpływ na organizm, zmysły i sposób postrzegania świata, zmiany w zachowaniu, wyglądzie, konsekwencje sięgania po dopalacze- to tylko niektóre z podejmowanych tematów.
Studenci ratownictwa medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego Siedlcach- Sebastian Kuryła i Karol Gajowniczek- przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie w sposób praktyczny ćwiczyli swoje umiejętności w tym zakresie.
Podczas zajęć obecni byli także przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach (Edyta Biarda, Elżbieta Cała, Piotr Kowalczuk) oraz Urzędu Gminy w Siedlcach (Jan Osiej).
Patronat honorowy nad kampanią sprawują Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce oraz Henryk Brodowski- Wójt Gminy Siedlce.