Kampania „Widzę – rozmawiam-reaguję” już od marca jest realizowana na terenie szkół gminy Siedlce. Podczas spotkań uczniowie poznają sposoby obrony w przypadku cyberprzemocy, zagrożeń ze strony dopalaczy, narkotyków, agresji rówieśniczej. Akcja zakończy się w czerwcu, konferencją podsumowującą.
- Od kilku lat kampania była realizowana na terenie Siedlec. Zainteresowanie zajęciami ze strony nauczycieli i pedagogów było tak duże, że postanowiliśmy rozszerzyć to na gminę Siedlce. Tu dzieci są narażone na te same zagrożenia, co w przypadku rówieśników w mieście – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach kom. Agnieszka Świerczewska.
Tegoroczną edycję kampanii swoim patronatem objęli Wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski i prezydent Siedlec Andrzej Sitnik.
- Nasza współpraca z gminą Siedlce od dawna układa się dobrze. To ważne, gdyż na tym korzystają dzieci i nauczyciele. Uczniowie wypełniają ankiety, w których piszą o przemocy, z jaką mają styczność. W gminie Siedlce tym problemem najczęściej jest cyberprzemoc między rówieśnikami, włamywanie się na konta w mediach społecznościowych, środki odurzające. Nauczyciele poznają nowe zagrożenia, o których dzieci często wstydzą się mówić – dodaje kom. Agnieszka Świerczewska.
W przygotowanym na rok szkolny 2018/2019 harmonogramie kampanii są dwie konferencje dla nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Każda kolejna konferencja to nowe informacje o nieznanych dotychczas zagrożeniach.
Partnerem Komendy Miejskiej Policji jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach.
- Dostrzegamy problemy. Widzimy, że młodzi ludzie nie radzą sobie ze swoimi emocjami. Nie do końca wiedzą, co się dzieje z ich organizmami podczas dojrzewania. Poszukują wiedzy na różne tematy, ale często idą w niewłaściwą stronę, nie znając konsekwencji. Naszym zadaniem w kampanii, poza zebraniem informacji z ankiet, jest pokazanie im konsekwencji wyborów – mówi dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Edyta Biarda.
Wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski objął patronatem akcję i wspiera ją.
- Nie można ignorować zagrożenia dotykających nasze dzieci i młodzież. Gmina Siedlce wspiera i zawsze będzie wspierać takie inicjatywy – podkreśla wójt Henryk Brodowski.
Tematyka zajęć jest różna. Uczestnicy są podzieleni na grupy wiekowe: klasy I-III, klasy IV-VI oraz uczniów VII –VIII i III gimnazjum. Dzieci w szkołach spotykają się z policjantami, psychologami i pedagogami. Uczestniczą w pogadankach, prelekcjach, oglądają filmy.
Kampania rozpoczęła się w 7 marca w Żelkowie Kolonii. 25 marca została przeprowadzona w Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach, a 27 marca – w Golicach , dzień później (28 marca) w Stoku Lackim. Do Zespołu Oświatowo – Wychowawczego w Strzale zawitała 4 kwietnia. Spotkanie w Szkole Podstawowej w Pruszynie jest przewidziane na 23 maja, a w Zespole Oświatowo- Wychowawczym w Białkach na 29 maja.