Kusaki, tradycyjne zakończenie karnawału
Białki zakończyły karnawał w tradycyjny sposób, Kusakami. Mało brakowało, żeby obchody niczym nie różniły się od tych, które setki lat temu praktykowali nasi przodkowie.
Wyjaśniła to organizatorka i pomysłodawczyni Kusaków w Białkach Elżbieta Łęczycka.
- Planowaliśmy obchodzić kolejne domy, miały to być tradycyjne Kusaki, takie, jak przed laty, ale pogoda nie pozwoliła. Dlatego wszyscy spotykamy się w świetlicy – mówiła.
Na Kusaki do Białk 5 marca, przyjechały zaprzyjaźnione zespoły – ze wsi Biała spod Radzyniem Podlaskim, Żelkowa, Zbuczyna, Radomyśli, Rakowca, Wólki, Pruszyna, Pruszyna Pieńki, Wołyńców, Chodowa i Wiśniewa.
- Zasada jest taka. Występuje każdy senior. Jeśli nie chce nic zaśpiewać, to chociaż musi się przedstawić – wyjaśniła witając gości organizatorka.
W imieniu wójta Henryka Brodowskiego wszystkich powitał Jan Osiej z Urzędu Gminy Siedlce. Przypomniał historię Kusaków:
- Ostatnie dni karnawału, czyli Kusaki w polskiej kulturze mają swoją wysoką pozycję i miejsce. W różnych częściach Polski nazywane były różnie: Kusakami, Zapustami, Ostatkami, Śledzikiem, Podkoziołkiem. Ostatnie dni karnawału obchodzono uroczyście, począwszy od Tłustego Czwartku a skończywszy na północy we wtorek. Tak było w naszej tradycji ludowej, nie tylko na wsiach ale i w dworach, karczmach, chałupach. Dlatego cieszę się że pośród nas są ludzie, którzy piękne polskie tradycje kultywują i utrzymując tym naszą polską tożsamość. Młodzi ludzie w miastach nie bardzo dziś wiedzą, co o Kusaki czy Ostatki. Cieszę się, że jest pośród nas Elżbieta Łęczycka, panie z Białk. Jesteście wy, członkowie różnych zespołów ludowych. Kultywujecie polską tożsamość – podkreślał.
Jako pierwszy wystąpił zespół z Białk. Panie przypomniały piosenki, które śpiewano kiedyś obchodząc domy. Prezentowane na scenie teksty były uszczypliwe, dokuczające gospodyni, pannie która zbyt długo nie wychodziła za mąż, ośmieszające w typowy dla ludowych piosenek, życzliwy sposób.
Po występach rozpoczęła się biesiada. Po południu w Białkach wystąpił zespół Folk Lacki. Poprzedził konkurs na oberek i poleczkę.
Imprezę sfinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego a wspierali ją: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Białki, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Gmina Siedlce, Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z siedzibą w Chodowie.