Publikacja „Dzieje wsi Stok Lacki od roku 1471”to zwieńczenie pracy autorki i trudu jaki zadała sobie zbierając niezbędny materiał służący do przygotowania tego dzieła. Ta książka to niewątpliwie część naszej wspólnej historii i nasze dziedzictwo. Pamięć ludzka jest ulotna a zwłaszcza przekazywana ustnie pokoleniowo. Już często nawet osoby starsze zapominają pewne fakty z historii swojej miejscowości a wielu młodych ludzi nie zna ich w ogóle. I tutaj kierujemy wielkie ukłony dla Pani Róży Somli-Dembowskiej która zebrała cały materiał historyczny opisując go pięknie w książce „Dzieje wsi Stok Lacki od roku 1471r.
Trzeba podkreślić, że pozyskanie przez autorkę informacji do przedmiotowej publikacji tj. od roku 1471 wymagało od pisarki ogromnego trudu i zaangażowania. Podstawą do odtworzenia historii wsi były księgi kościelne i inne dokumenty z archiwum parafialnego w Pruszynie oraz zbiory Archiwum Państwowego w Siedlcach, głównie księgi hipoteczne, księgi meldunkowe, dokumenty urzędowe a także prasa międzywojenna oraz publikacje książkowe i artykuły naukowe dotyczące historii regionu. Wydanie jest staranne a jego treść solidnie udokumentowana.
Pani Róża w swoim dorobku autorskim posiada wiele materiałów i skryptów do nauki języka francuskiego, tłumaczeń i publikacji z zakresu historii regionu: „Historia Rodu Somlów” (2015), „Stok Lacki Wieś i Ludzie” (2018), Bajka o Helence Rostworowskiej (2018), Bajka o Joachimie Rostworowskim (2019, a jej książki spotykają się z dużym zainteresowaniem tutejszego środowiska i wysoką oceną specjalistów od historii regionu, a dotyczą obszarów dotychczas nie poruszanych. Spotkania z mieszkańcami, uczniami szkół i dziećmi, wykłady naukowe i wystawy w Archiwum Państwowym w Siedlcach, promocje książek w Stoku Lackim, w Siedlcach, w Warszawie i w jej miejscu zamieszkania- Zielonce świadczą o zasięgu i dużym zainteresowaniu jej działalnością.
W dniu 27 października br. również w Siedlcach odbyła się uroczysta promocja najnowszej książki Pani Róży Somli-Dembowskiej "Dzieje wsi Stok Lacki od 1471 roku". W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, przedstawiciele Rady Gminy oraz wielu znamienitych zaproszonych gości. Spotkanie dodatkowo uświetniły: opowieść Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy o organach Joachima Wagnera, odnalezionych w 2002 r. w Pruszynie, występy dziewcząt z zespołu Folk Lacki, prawnuczka Róży Somli-Dembowskiej - Franciszka oraz Witolda Brody, który zaśpiewał, akompaniując sobie na lirze korbowej, ulubiony utwór króla Jana III Sobieskiego.