4 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań w gminie Siedlce. Tym razem organizatorzy kampanii „Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” zawitali do Zespołu Oświatowego w Strzale, by z uczniami rozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Tak jak zawsze organizatorom (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce) towarzyszyło „Życie Siedleckie”, które sprawuje patronat medialny nad wszystkimi działaniami realizowanymi w ramach kampanii.
Uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe rozpoczynali swoje spotkanie z profilaktyką od obejrzenia scenek przygotowanych przez swoje koleżanki z klasy artystyczno- informatycznej Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach pracujące pod kierunkiem Iwony Moskwiak. Były one punktem wyjścia do rozmów na temat przemocy rówieśniczej oraz zagrożeń, również tych mających miejsce w świecie wirtualnym.
Monika Mikołajczyk (Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach) dyskutowała z dziećmi z klas I- III na temat zachowań w wirtualnej przestrzeni. Jakich danych nie wolno udostępniać w sieci? Dlaczego nie wolno wstawiać zdjęć bez zezwolenia? Dlaczego nie wolno nagrywać filmów ośmieszających drugiego człowieka? Co zrobić, gdy ktoś stanie się ofiarą takiego zachowania? Omówione zostały różne warianty postępowania, a przede wszystkim zwrócono uwagę na konieczność poinformowania dorosłych o zaistniałej sytuacji. Z uczniami klas IV- VI poruszone zostały tematy związane z konkretnymi niebezpiecznymi zachowaniami w sieci. Uczniowie podawali wiele przykładów świadczących, że wiedzą na jakie zagrożenia mogą być narażeni.
Najmłodsi spotkali się także z asp. szt. Januszem Cabajem z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, by porozmawiać o bezpiecznym poruszaniu się. Jak zwykle zwrócona została uwaga na konieczność właściwego zachowania, odblaskach ratujących życie najmłodszych użytkowników ruchu.
Z najstarszą grupą uczniów (klasy VII, VIII oraz III klasa gimnazjum) Monika Mikołajczyk rozmawiała na temat środków zmieniających świadomość. Rozmowa dotyczyła skutków fizycznych, psychicznych, emocjonalnych i prawnych.
Z uczniami klas IV- VIII oraz III gimnazjum rozmawiał także asp. szt. Sławomir Stefaniak. Lepiej być małoletnim czy nieletnim? Czy środki zmieniające świadomość są przyczyną agresji? Jakie są przejawy demoralizacji? Czy w Internecie można być anonimowym? Jakie uczniowie mają obowiązki? Czego nie wolno robić młodym ludziom przed ukończeniem 18. roku życia? To tylko kilka z wielu pytań, o których rozmawiano podczas spotkania. Każda z grup kończyła swoje zajęcia z przesłaniem- „dajemy wam świadomość tego jakie są konsekwencje i pokazujemy jaki macie wybór. Decyzja należy do was.”
Ze wszystkimi grupami spotkał się także Paweł Bakalarski, student ratownictwa medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego Siedlcach. W sposób rzeczowy wyjaśniał zasady udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie ze wszystkich grup mieli możliwość rozmowy z prowadzącymi, brania udziału w ćwiczeniach pokazujących mechanizmy niebezpiecznych zachowań prowadzonych przez Edytę Biardę (Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach).
Ze wszystkimi spotkał się także dzielnicowy- st. asp. Andrzej Kostyra z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, przypominając że jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów, konfliktów na powierzonym swojej opiece terenie. Zwrócił również uwagę na lokalne zagrożenia dotyczące niewłaściwego zachowania (poruszanie się rowerami i pieszo), rozpalania ognisk. Przypomniał także o możliwości bezpośredniego kontaktu i wyjaśnił co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Spotkanie podsumował, uczestniczący w zajęciach, kierownik Wydziału Organizacyjno- Administracyjnego Urzędu Gminy Siedlce, Jan Osiej. Zwrócił uwagę, że dobro uczestniczących w spotkaniu dzieci jest dla wielu dorosłych najważniejsze. Przypomniał, że czasem z pozoru niewinne zabawy, żarty mogą doprowadzić do tragedii. I przestrzegał: „Gdybyście kiedykolwiek znaleźli się w sytuacji, gdy ktoś będzie sugerowała wam niewłaściwe zachowania, zdecydowanie odmawiajcie. Sięganie po środki zmieniające świadomość to iluzoryczna wolność. Dlatego nie ulegajcie perswazji innych. Pamiętajcie, że nad tym, by przekonać do sięgnięcia po te zakazane substancje pracują ludzie, którzy doskonale znają techniki manipulacji. Pamiętajcie, że w różnych momentach waszego życia będą pojawiali się ludzie próbujący przekonać do swoich racji, zmienić was. Bądźcie wtedy odpowiedzialni. Bądźcie sobą.”
Dyrektor Zespołu Oświatowego w Strzale- Marzenna Wyrębiak stwierdziła: „Na lekcjach biologii, edukacji dla bezpieczeństwa mówicie o wielu zagrożeniach, z którymi możecie się zetknąć. Głos z zewnątrz bywa jednak silniejszy. Postarajcie się wykorzystać ten czas dobrze.”
W zajęciach uczestniczyło 248 uczniów Zespołu Oświatowego w Strzale.
Patronat honorowy nad kampanią sprawują Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce oraz Henryk Brodowski- Wójt Gminy Siedlce.